Blog

KVH hranoly – čím sú špecifické a ako sa vyrábajú?

KVH hranoly – čím sú špecifické a ako sa vyrábajú?

KVH hranoly patria obľúbené konštrukčné produkty z dreva, ktoré sa používajú na rôzne záhradné stavby, zábradlia či výrobu dreveného nábytku. Aj pozornému oku niekedy dokáže uniknúť, ako sú tieto hranoly vlastne vyrobené. Čo všetko by ste o nich mali vedieť a kde by ste sa mali vyvarovať ich použitiu?

Ako vybrať drevo na krov na strechu?

Ako vybrať drevo na krov na strechu?

Rozhodli ste sa začať so stavbou krovu svojpomocne a neviete, aké drevo si naň vybrať? V článku sa vám pokúsime predstaviť tie najdôležitejšie vlastnosti dreva, ktoré by ste mali zohľadniť pri jeho kúpe a zamýšľanom použití na stavbu akéhokoľvek krovu. Ktorým stavebným prvkom sa pri stavbe krovu radšej vyhnúť?

Čo sú to BSH hranoly, ako sa vyrábajú a akú majú nosnosť?

Narazili ste pri výbere a nakupovaní materiálu na vašu záhradnú stavbu alebo drevostavbu na takzvané BSH hranoly a neviete, či si ich môžete objednať? Čo sú to tie BSH hranoly, kde sa používajú a aké majú vlastnosti? Existuje k nim nejaká iná alternatíva? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ktoré drevo je vlastne tvrdé a kedy nás zaujíma tvrdosť dreva?

Ktoré drevo je vlastne tvrdé a kedy nás zaujíma tvrdosť dreva?

Rozdielna tvrdosť rôznych druhov drevín ich priamo predurčuje pre rôzne využitie. Tvrdosť dreva nemá absolútne žiadny súvis s kvalitou dreva a aj to najmäkšie drevo sa skvele hodí napríklad na výrobu hudobných nástrojov. Tvrdosť dreva súvisí aj s hustotou, respektíve s váhou dreva, no nie vždy s nimi úplne priamo korešponduje. Čo všetko by ste mali vedieť o tvrdosti dreva?

Ako sa používa prírodný včelí vosk na drevo?

Ako sa používa prírodný včelí vosk na drevo?

Všimli ste si niekde pri návšteve stavebnín v regáli včelí vosk na drevo a chceli by ste vedieť, na čo sa používa? Radi vám predstavíme princíp použitia včelieho vosku v interiéri aj exteriéri, jeho výhody, ale aj spôsob aplikácie. Potrebujete na prípadné renovácie drevených plôch pomocou včelieho vosku pomoc odborníka, alebo to zvládnete aj sami? Všetko sa dočítate nižšie.

Impregnácia dreva – je vôbec potrebná?

Impregnácia dreva – je vôbec potrebná?

Pod pojmom impregnácia dreva si ľudia často mylne predstavia akýkoľvek náter. Nie je to však tak. Ak drevo natierate napríklad len lakom, síce ho zakonzervujete, no lak pravdepodobne neprenikne hlbšie, ako jeden milimeter do materiálu. V dnešnom krátkom článku si povieme, na čo impregnácia slúži, aké chemikálie sa na ňu používajú a kedy sa impregnácia vyžaduje.

Na ktoré záhradné stavby je vhodné jaseňové drevo?

Na ktoré záhradné stavby je vhodné jaseňové drevo?

Jaseň štíhly, lat.Fraxinus excelsior, rastie na celom území Slovenska. Kde všade sa používa táto unikátna drevina? Je vhodná aj na záhradné stavby? Aké má vlastnosti a ako znáša prípadnú vlhkosť? Je cenovo dostupný? A ako je to so životnosťou? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ako urobiť drevený podhľad na dome?

Ako urobiť drevený podhľad na dome?

Drvivá väčšina domov so šikmou strechou (ale aj množstvo z tých, ktoré majú rovnú strechu) majú podhľady. V niektorých prípadoch ľudia nechávajú podhľady nedorobené – s priznanými hranolmi z krovu a s povalou, ktorú môže prefukovať. Takéto riešenie je síce lacné (respektíve vás nebude stáť ani cent), no prichádzate tak o vzácny úložný priestor a pod krov sa vám ľahko dostane drobná zver a hmyz. Ako teda urobiť podhľad na dome?

Cédrové drevo má svoje špecifické vlastnosti

Cédrové drevo má svoje špecifické vlastnosti

Cédrové drevo je po celom svete známe a vyhľadávané pre svoje výnimočné účinky. Okrem rôznych magických vlastností sa využíva aj v stavebníctve, a to najmä vďaka svojej odolnosti a jednoduchému, no napriek tomu krásnemu a nenapodobiteľnému vzhľadu. Kde všade sa aj vy môžete stretnúť s cédrovým drevom a koľko cédrové drevo vlastne stojí?

J&J Profil