Červený smrek

Drevina červeného smreku sa uplatní všade tam, kde sa vyžaduje vysoká trvácnosť a odolnosť voči hnilobe. Práve tieto vlastnosti umožňujú nahradiť dub smrekom červeným. Jadro dreviny obsahuje živicové kanáliky, drevo je bielej farby s ľahkým šedo-hnedým odtieňom; jadro má červeno-hnedý odtieň, výrazne sa odlišuje od biela. Letokruhy sú veľmi dobré viditeľné na všetkých rezoch vďaka výrazným rozdielom medzi skorou a neskorou drevinou a ich počet v prvom cm sa rovná 12-16 ks. Trvácnosť a pevnosť (od 590 kg/m3). Od borovice sa drevina červeného smreka odlišuje i vyššou odolnosťou voči hnilobe a pomerne malou hrčovitosťou. Drevina červeného smreka má vynikajúce fyzikálno-mechanické vlastnosti. Výška kmeňa dosahuje 46 m, zbiehavosť – 1,2%. Vďaka krásnej textúre sa s obľubou používa v stolárstve, pre výrobu fasádnych obkladov ako tatranský profil – perodrážka , drevená podlaha –dlážkovica,  parkiet, terasové dosky, houseboatov, exteriérového obkladu.

Severský smrek

Bezjadrová drevina, zrelá drevina má malý živicový kanál. Je bielej farby, niekedy so slabým žltým alebo ružovým odtieňom. Letokruhy sú veľmi dobré viditeľné na všetkých rezoch. Neskorá drevina sa čiastočne odlišuje od skorej tmavšou farbou. Pevnosť dreva je 470 kg/m3. Vo fyzikálno-mechanických vlastnostiach a odolnosti voči hnilobe drevina smreka čiastočne zaostáva za borovicou, ale v koeficiente kvality ju prekonáva. Je vhodná na výrobu drevených obkladov ako tatranský profil, zrubový profil, drevená podlaha – dlážkovica a terasové dosky. Z rôznych druhov smrekov má najlepšie vlastnosti drevina severského smreku. K prednostiam dreviny smreka patrí homogénnosť pri spájaní, farebná stálosť – biela farba vydrží dlhšiu dobu nezmenená, nízka smolovitosť.

Borovica

Borovica je mäkšia ako červený smrek .Jadro dreviny obsahuje živicové kanáliky, drevo je žltobielej farby, jadro od ružového až po červeno-hnedý odtieň. Letokruhy sú veľmi dobre viditeľné na všetkých rezoch a ich počet na prvom cm sa rovná 10-14 ks. Drevina má priemernú pevnosť 520 kg/m3, dlhú trvácnosť a vysokú odolnosť voči hnilobe. Je vhodná na výrobu drevených obkladov ako tatranský profil – perodrážka, drevená podlaha dlážkovica a Terasové dosky. Výška kmeňa je od 36 do 52 m, zbiehavosť – 0,8%. Surovina sa veľmi dobre spracúva.