Blog

drevené hranoly

Ako správne vybrať drevené hranoly?

Drevené hranoly tvoria základný stavebný prvok všetkých jednoduchých záhradných stavieb, ako sú ploty, altánky, prístrešky či preliezky pre deti, ale aj veľkých drevostavieb určených na trvalé bývanie. V dnešnom článku si vysvetlíme, aké zásadné rozdiely môžu byť v rôznych druhoch hranolov a ktoré si treba vybrať pre vašu konkrétnu potrebu,

Drevené hranoly – rozmer

Prvá vec, ktorá vás bude zaujímať pri výbere drevených hranolov, je ich rozmer. Ak hľadáte nosný drevený hranol, ktorý má v budúcnosti držať niekoľko ľahkých plotových latiek, bude vám pokojne stačiť hranol v rozmere 6×4 cm a v požadovanej dĺžke. Ak sa chystáte stavať altánok s rozmerom 5×5 metrov, základné hranoly, ktoré budú sedieť na betónových pätkách, môžu mať pokojne rozmer aj 12×12 cm. Vždy je lepšie stavbu radšej trochu predimenzovať a hrúbku hranola vyberať čo najväčšiu.

Sterilizované drevo

Je veľmi dôležité, či kúpite česrtvo narezané, alebo vysušené, respektíve sterilizované drevo. Čerstvo narezané drevo sa môže ešte krútiť, praskať, bude z neho pravdepodobne vytekať živica a časom zmení svoju farbu aj tvar. To však neznamená, že je to zlá voľba. Nehodí sa však do interiérov, kde rozhodne nechcete, aby vám živica kvápala na koberec. Ak staviate kurník či dreváreň, takéto drevo vám dokonale poslúži. V opačnom prípade pýtajte vysušené/sterilizované drevo.

Certifikované stavebné drevo

Pri stavbe drevenej záhradnej chatky na náradie vám budú stačiť akékoľvek hranoly. Ak sa však rozhodnete stavať drevodom, dohliadnite si na to, či firma používa certifikované stavebné drevo. Spoznáte ho ľahko – každý jeden kus musí mať na sebe certifikačné značky. Ak ich nemá, zvážte výmenu dodávateľa.

Ako vybrať druh dreva?

Ak sa rozhodnete stavať drevodom, najpravdepodobnejšie si budete vyberať od dodávateľov dreva, ktorí majú v ponuke červený smrek. Ten je cenovo dostupný a na akékoľvek zo spomínaných stavieb je mimoriadne vhodný. Ak však chcete stavať niečo v kontakte so zemou, napríklad drevenú ohradu pre zvieratá, zvolte radšej agát. Aj ten však odporúčame natrieť gumoasflatom, ktorý ho ochráni pred vlhkosťou zo zeme.

Radi vám poradíme s výberom

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom výberu dreva pre vašu stavbu, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme alebo pošleme individuálnu cenovú ponuku na stavbu záhradnej chatky, dreveného oplotenia alebo iných záhradných drevených prvkov.

Súvisiace

J&J Profil